Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Inpost Paczkomaty 24/7

Opinie

Opinie o Anteks.com.pl na Opineo.plCeneo opinie

Sprzedaż na raty

4 rodzaje pomp do wody, które przydadzą się w domu i ogrodzie
4 rodzaje pomp do wody, które przydadzą się w domu i ogrodzie

4 rodzaje pomp do wody, które przydadzą się w domu i ogrodzie

Nowoczesne pompy do wody skutecznie zastąpią wodociągi i kanalizację. Dostarczą do domu wodę pitną, doprowadzą jej strumień pod dużym ciśnieniem do kąpieli oraz usuną nawet większe nieczystości z domowych toalet. Pompy ogrodowe pobiorą wodę do podlewania roślin z naturalnych zbiorników, a pompy spalinowe będą dobrym rozwiązaniem w miejscach bez dostępu prądu. Wybór odpowiedniego modelu pompy do wody może przyprawić o zawrót głowy. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę, wybierając pompę głębinową, pompę do szamba, motopompę i pompę powierzchniową do ogrodu.

Pompa głębinowa MAR-POL M79914

Pompy głębinowe

Pompy głębinowe dostarczają do domów wodę, której można używać w kuchni oraz do kąpieli i prania. Pracują zanurzone pod wodą. Mają charakterystyczny, smukły kształt, niewielką średnicę i są cichsze niż pompy hydroforowe. Przeznaczone są przede wszystkim do pobierania czystej wody z wąskich studni głębinowych do celów domowych, a także do nawadniania ogrodów i działek. Mogą tłoczyć wodę na wysokość kilkudziesięciu metrów. Korzystając z nich, umieścisz łazienkę w dowolnym miejscu — na parterze lub na piętrze. Pamiętaj tylko o tym, by parametry pompy głębinowej dobrać do potrzeb domowników i do warunków, w jakich będzie montowana.

Jak dobrać pompę głębinową?

Standardowa średnica studni głębinowych mierzy od 90 do 225 mm. Do domu jednorodzinnego wystarczająca będzie studnia o średnicy od 100 do 125 mm. Na potrzeby gospodarstwa rolniczego będzie trzeba już wywiercić otwór minimum 225 mm. Pompy do studni głębinowej nie wolno dobierać "na styk". Powinna swobodnie wchodzić w wywiercony tunel, by urządzenie nie zaczepiło się ani nie utknęło w zbyt ciasnym korytarzu. W studni o świetle 90 mm można więc zamontować pompę głębinową o średnicy 3” (około 75 mm), a pompa 4” (110 mm) będzie idealna do miejsca ujęcia wody o przekroju 125 mm.

Rozmiar studni głębinowej i pompy dobiera się do pożądanej wydajności i ciśnienia wody. Przy wyborze pompy weź pod uwagę, ile osób zamieszkuje dom, jak duży jest ogród i czy będziesz używać zraszaczy. Istotna jest też głębokość lustra wody, odległość punktu ujęcia od domu, wysokość pionu oraz wymagane ciśnienie. Zbyt mocna pompa głębinowa za szybko opróżni studnię, a zbyt słaba da za niskie ciśnienie wody.

Jak używać pompy głębinowej?

Pompy głębinowe dostępne są z pełnymi kablami zasilającymi lub z wyprowadzonymi przewodami o długości około metra. W drugim przypadku przed użyciem pompy trzeba szczelnie połączyć przewód z kablem elektrycznym, który jest przystosowany do pracy w wodzie. Do odprowadzania wody najlepiej zastosować niebieskie rury PE i wytrzymałe złączki PE. Niektóre pompy głębinowe sprzedawane są w zestawie ze skrzynką sterującą do zamontowania w domu. Ułatwia to kierowanie pracą urządzenia — szybkie wyłączenie w przypadku przeciążenia lub wtedy, gdy lustro wody opadnie za nisko. Bywają też modele, których silnik ma zabezpieczenie termiczne przed przegrzaniem. 

Pompy do szamba z rozdrabniaczem 

pompa do szamba z rozdrabniaczem SCHWARTZMANN SCH-PDS14500Ścieki, które produkujemy w domu, to pływające w wodzie substancje organiczne i nieorganiczne. Do naszej kanalizacji trafiają odchody, papier toaletowy, włosy, resztki jedzenia, środki czyszczące i piorące, kosmetyki. Celowo lub przez nieuwagę spływają do nich również większe odpady, które tam trafić nie powinny. Często są to kobiece artykuły higieniczne, obierki, większe kawałki warzyw i owoców, kości czy ścierki do czyszczenia toalet. Przydomowa instalacja ściekowa musi sobie z nimi poradzić. Warto więc, aby działała sprawnie i bezawaryjnie.

Którą pompę do szamba kupić?

Pompy do szamba z rozdrabniaczem pompują nawet większe zanieczyszczenia organiczne. Posiadają wbudowany system tnący, który rozdrabnia większe i twardsze składniki domowych ścieków. W ten sposób urządzenia te zapobiegają niedrożności domowej oczyszczalni i efektywnie przepompowują jej zawartość. Większość pomp do szamba pracuje w cyklu przerywanym. Niektóre modele są natomiast przystosowane do pracy ciągłej przez kilka dni. Bardzo przydatna w sytuacjach długotrwałego przepełnienia szamba będzie pompa do wody brudnej z rozdrabniaczem VANDER BP533, ze wzmocnionym uzwojeniem i wydłużonym czasem pracy.

Do odprowadzanych z domu nieczystości mogą trafić substancje żrące, które uszkadzają pompy wykonane z mniej trwałych materiałów. Warto więc zakupić pompę do szamba z żeliwną obudową, która jest odporna na działanie kwasów. Dodatkowym zabezpieczeniem urządzenia jest pływak, który wyłącza je przy pracy w pustym zbiorniku.

motopompa pompa spalinowa do wody WESTLANDS LTP80Pompy spalinowe do wody 

Motopompy usprawnią podlewanie w ogrodzie i na działce dzięki czerpaniu wody z rzeki lub jeziora. Te z mocniejszym silnikiem zasilą też rozbudowany system nawadniający. Pompy spalinowe sprawdzą się na budowie, w gospodarstwie rolnym i domowym. Wypompowują wodę z naturalnych zbiorników wodnych, basenów, wykopów budowlanych oraz z zalanych terenów i pomieszczeń. Motopompy będą skuteczne w miejscach, gdzie woda leży wyżej niż 8 metrów pod poziomem gruntu. Dzięki silnikowi spalinowemu urządzenia te są szczególnie przydatne tam, gdzie nie ma dostępu do prądu. Poszczególne modele mogą pompować wodę czystą i brudną.

Motopompa — którą wybrać?

Przy wyborze motopompy zwróć uwagę przede wszystkim na wydajność i moc silnika, które mają wpływ na szybkość pracy. Przykładem pompy o dużej wydajności jest model Westlands LTP80, którego maksymalny przepływ to aż 50 000 l/h. Do odpompowywaniu wody ze studni i odwiertów warto zaopatrzyć się w pompę z maksymalną głębokością ssania (około 7-8 m). Solidne ramy pomp spalinowych umożliwiają ich stabilną pracę w trudnych warunkach i łatwy transport. Trwałe obudowy motopomp chronią je przed wilgocią, uderzeniami drobnych kamieni i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Przy konieczności częstego transportu istotna może okazać się niska waga urządzenia, taka jak pompy spalinowej NAC PP42-2-T. Dla niektórych osób ważny może być też poziom hałasu wytwarzanego przez silnik.

Pompy ogrodowe (powierzchniowe)

pompa powierzchniowa ogrodowa 800W NAC GPE80-KPompy powierzchniowe mają szerokie zastosowanie w ogrodzie. Pompują wodę ze studni, naturalnych i sztucznych zbiorników, usuwają nadmiar deszczówki. Tłoczoną w ten sposób wodę można wykorzystać do podlewania wężem, zasilenia zraszaczy ogrodowych, umycia auta, a także podczas postoju kamperem lub przyczepą kempingową. Do takiego zastosowania wystarczą pompy ogrodowe o przepustowości do 60 litrów na minutę (3600 l/h), podobnie jak model NAC GPE80-K.

Ograniczeniem w pracy pomp powierzchniowych jest maksymalna wysokość ssania. Głębokość, z której będzie pobierana woda, nie może przekroczyć 7-8 metrów poniżej poziomu gruntu. Jeżeli podczas pompowania lustro wody spadnie poniżej tej granicy, może dojść do uszkodzenia pompy. Na rynku są już dostępne modele, które mają system zapobiegający awarii w przypadku braku wody. Na przykład automatyczna pompa ogrodowa 1200W NAC GPE120-A-K, która wyłączy się sama, gdy ujęcie wody będzie wyczerpane. 

Pompa ogrodowa — która najlepsza?

Kupując pompę ogrodową, zwróć uwagę na wysokość podnoszenia wody oraz wydajność. Jeśli nastawiasz się głównie na podlewanie ogrodu wężem, skup się na maksymalnej wysokości pompowania. Im wyższą osiągnie wartość, tym szybciej podlejesz rośliny. Duży przepływ wody pozwoli za to jednocześnie wyrzucić większą ilość cieczy i dostarczyć ją do rozbudowanego systemu zraszaczy ogrodowych. Zastanów się więc, do ilu urządzeń będziesz doprowadzać wodę i oblicz, jaka jej ilość będzie potrzebna do wszystkich zraszaczy. Pompy powierzchniowe do ogrodu mają zwartą budowę i wyposażone są w uchwyt, który ułatwia ich transport. Możesz więc używać pompy jako urządzenia stacjonarnego lub przenosić ją w wybrane miejsca. Stosunkowo niewielki rozmiar pomp ogrodowych sprawia, że łatwo wkomponować je w otoczenie.

 

Jeśli wahasz się, którą pompę do wody wybrać, skontaktuj się z doradcami ze sklepu ANTEKS. Oni pomogą Ci dobrać najlepszy dla Ciebie sprzęt. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl