Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Inpost Paczkomaty 24/7

Opinie

Opinie o Anteks.com.pl na Opineo.plCeneo opinie

Sprzedaż na raty

Agregaty prądotwórcze — który generator wybrać i jak go eksploatować?
Agregaty prądotwórcze — który generator wybrać i jak go eksploatować?

Agregaty prądotwórcze — który generator wybrać i jak go eksploatować? 

Chyba trudno byłoby nam sobie wyobrazić codzienność bez elektryczności. Niestety bez względu na porę roku zdarzają się awarie, które mogą powodować nawet kilkudniowe przerwy w dostawie energii. Zakłócenia w dystrybucji prądu mogą być katastrofalne w skutkach i mocno uderzyć nas po kieszeni. Niedziałające urządzenia chłodzące lub grzewcze, alarmy czy pompy dostarczające wody do domowej instalacji z pewnością utrudniają życie. Na szczęście można dobrze się zabezpieczyć przed konsekwencjami braku prądu w gniazdkach. Na taką ewentualność warto zaopatrzyć się w dobrej jakości agregat prądotwórczy. A ten bezpiecznie ożywi lampy, sprzęty RTV i AGD, komputery, elektronarzędzia i inne urządzenia, które trzeba podłączać do sieci.

Agregaty prądotwórcze — jak działają nowoczesne modele?

Agregaty prądotwórcze są zbudowane z silnika spalinowego, prądnicy i falownika. Połączone elementy spalają paliwo, przekształcają ruch silnika w energię elektryczną, a następnie na taki prąd, który jest w naszej sieci elektrycznej. Popularne generatory benzynowe nowej generacji mają silniki czterosuwowe, pracują stabilnie z dużą mocą i łatwo je odpalić nawet w niskich temperaturach. Co więcej, są wyposażone w system AVR, który chroni podłączane odbiorniki przed awarią. Najsilniejsze skoki napięcia zdarzają się podczas włączania, wyłączania i zmiany sposobu pracy urządzeń. Regulator napięcia AVR w tych momentach utrzymuje jego wartość znamionową i zapobiega jego niebezpiecznym wzrostom i spadkom. Zapewnia też stabilne parametry częstotliwości prądu i jego wysoką jakość. Podpięte pod agregaty telewizory, komputery, sterowniki pieców CO, pompy, lodówki i inne sprzęty będą działać ciągle i bez usterek.

Jaki agregat prądotwórczy wybrać?

Pierwszy krok przed kupnem generatora prądu to ustalenie, jaka łączna moc będzie potrzebna do zasilenia potrzebnych nam urządzeń. W tym celu możemy zmierzyć miernikiem moce niezbędnych sprzętów i zsumować otrzymane wartości. Moc agregatu nie może być za słaba, bo nie spełni on swojej funkcji. Eksploatacja zbyt silnego generatora wiąże się dla nas natomiast ze zbędnymi kosztami. Do zasilenia lamp w domu wystarczający będzie agregat prądotwórczy Kaltmann K-AK 2200 S o mocy ciągłej 1800 W. Przy doborze generatora do silniejszych urządzeń trzeba pozostawić około 20-50% zapasu mocy. W trakcie rozruchu pobierają jej bowiem o wiele więcej niż podczas ciągłej pracy. Urządzenie o mocy znamionowej 1800 W przy włączeniu może potrzebować około 2100 W. Zatem w tym przypadku idealnym agregatem prądotwórczym będzie taki o mocy 2500 W. Urządzenia trójfazowe należy zawsze podłączać do agregatów tego samego typu, takich jak Cross Tools CPG5500E.

Generatory prądu do domu i na budowę — na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając agregat, dobrze zdecydować się na ten z pojemnym zbiornikiem paliwa, na przykład takim, jaki posiada model WESTLANDS LT3800-3. Ten egzemplarz będzie pracował długo bez konieczności robienia przerwy na tankowanie. Na kempingach lub działkach sprawdzą się lżejsze agregaty przenośne. Te urządzenia, tak jak Cross Tools CPG3000, wyposażone są w koła transportowe i ergonomiczny uchwyt ułatwiający ich przemieszczanie i używanie w dowolnym miejscu. Cięższe i mocniejsze generatory odegrają swoją rolę na budowie i przy remontach. Dobrym wyborem do takich prac będzie agregat prądotwórczy Kaltmann K-AK11000FP, który łatwo uruchamia się przekręceniem kluczyka. Kupując urządzenie zasilające, nie możemy zapomnieć też o bezpieczeństwie. Niektóre modele, na przykład Cross Tools CPG5500E, wyposażone są w czujnik poziomu oleju, który ostrzega przed możliwością zatarcia silnika generatora.

Gdzie postawić agregat prądotwórczy w domu?

Pracujące agregaty prądotwórcze wytwarzają spaliny. Szkodliwe gazy nie mogą mieć sposobności przedostania się do miejsca, gdzie przebywają ludzie lub zwierzęta. Domownikom mógłby też przeszkadzać hałas podczas ciągłej aktywności tych niezbyt cichych urządzeń. Najlepszym miejscem do trzymania generatorów jest teren poza budynkiem, obowiązkowo z równym podłożem. Jeżeli takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, innym wyborem może być dobrze wentylowane pomieszczenie z systemem odprowadzania spalin, na przykład strych lub garaż, w punkcie blisko przyłącza elektrycznego. Agregaty nie powinny też pracować przy dużej wilgotności powietrza lub w pobliżu zbiorników wodnych. Jest to niebezpieczne, a nieprawidłowe warunki pracy mogą też skutkować utratą gwarancji na sprzęt.

W jaki sposób eksploatować generator prądu, żeby przedłużyć jego żywotność?

Podstawą prawidłowej eksploatacji agregatu jest przestudiowanie dołączonej instrukcji obsługi i stosowanie zawartych w niej wskazówek. Przed pierwszym uruchomieniem obejrzyjmy urządzenie, żeby ocenić stan otworów wentylacyjnych i gaźnika. Zanieczyszczone części nie gwarantują właściwego działania sprzętu i mogą przyczynić się do powstania usterki. Puste zbiorniki na paliwo i olej napełnijmy produktami zalecanymi przez producenta. Zanim podłączymy odbiorniki do generatora, sprawdźmy, czy są one sprawne. Podpięcie wadliwie działających maszyn spowoduje awarię agregatu prądotwórczego. Przyłączanie zacznijmy od urządzenia o największej mocy, kolejno dołączając pozostałe. Pamiętajmy o tym, aby podczas włączania i wyłączania generatora odbiorniki zawsze były od niego odłączone. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia stabilizacji napięcia agregatu lub usterki zasilanych urządzeń. Nie podłączajmy też sprzętów, których moc rozruchowa sporo przekracza moc maksymalną generatora prądu. Po zakończonej pracy usuńmy nadmiar paliwa i wypalmy je z gaźnika. Starzejące się paliwo wydziela osad, który może zapchać układ paliwowy.

Aby przedłużyć żywotność agregatu prądotwórczego, zadbajmy o regularne przeglądy silnika, uzupełnianie poziomu oleju i odpowiednie miejsce do przechowywania. Generator zawsze stawiajmy w pozycji roboczej, inaczej może dojść do zalania świecy i trwałych uszkodzeń innych elementów.

 

Uchroń swój dom i sprzęty przed skutkami braku prądu. Wybierz dla siebie bezpieczny agregat prądotwórczy. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl