Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Inpost Paczkomaty 24/7

Opinie

Opinie o Anteks.com.pl na Opineo.plCeneo opinie

Sprzedaż na raty

Czym ciąć drewno cz. 1 - piły elektryczne i spalinowe
Czym ciąć drewno cz. 1 - piły elektryczne i spalinowe

Czym ciąć drewno cz. 1 - piły elektryczne i spalinowe

Pilarki to bardzo przydatne narzędzia przy domu i w warsztacie. Usprawnią cięcie drewna, prace w sadzie, przygotowanie opału i wykonanie rozbiórki. Zakup najlepszego urządzenia i jego prawidłowa eksploatacja mogą jednak przysporzyć problemów. Szeroka oferta pił łańcuchowych, tarczowych, ukośnych i szablastych utrudnia kupującemu podjęcie decyzji. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas kupna pilarki i jak bezpiecznie pracować z tego rodzaju sprzętem. 

Rodzaje pilarek do drewna

Dostępne na rynku pilarki różnią się rodzajem ostrza i zastosowaniem. Wykorzystamy je w pracach warsztatowych, przydomowych i w hobby związanym z drewnem. Piły usprawnią podcinanie gałęzi, przygotowanie opału na zimę, precyzyjne cięcie belek, desek, paneli i innych materiałów. Słabsze sprzęty przeznaczone są dla amatorów, a mocniejszych urządzeń z powodzeniem mogą używać profesjonaliści. Najczęściej kupowane rodzaje pilarek to:

  • piły łańcuchowe z napędem elektrycznym i spalinowym. Ich ostrza tnące to specjalny łańcuch, który poradzi sobie z cięciem zgrubnym, cięciem drewna na opał czy przycinaniem gałęzi drzew i krzewów.
  • piły tarczowe — do szybkiego i precyzyjnego cięcia wzdłuż linii prostej. Dostępne są modele ręczne oraz stołowe.
  • piły ukośne lub ukosowe tzw. ukośnice — rodzaj piły tarczowej, który wykonuje cięcia pod kątem.
  • piły szablaste — do cięcia zgrubnego i cięcia w trudno dostępnych miejscach. Wykorzystuje się je także w pracach rozbiórkowych i do przycinania drzew i krzewów.

Pilarki łańcuchowe elektryczne i spalinowe — jakie są różnice?

Pilarki łańcuchowe elektryczne są proste w obsłudze, lżejsze i bardziej poręczne niż piły z napędem spalinowym. Pracują stosunkowo cicho i nie emitują szkodliwych gazów, więc możemy używać ich w zamkniętych pomieszczeniach. Nadają się do amatorskich prac polegających na przycinaniu gałęzi lub drewna albo też do hobbystycznego majsterkowania. Działają podłączone do źródła prądu, więc ich wadą jest mały zasięg, ograniczony długością kabla. Co prawda można go zwiększyć, używając przedłużacza, ale takie rozwiązanie wciąż nie daje dużej mobilności potrzebnej do wykonania trudniejszych zadań w terenie. Moc pił elektrycznych jest mniejsza niż tych z silnikiem spalinowym, dlatego nie są polecane do profesjonalnych prac.

Pilarki łańcuchowe spalinowe są sprzętami o dużej mocy, które nie wymagają podłączenia do prądu. To głośne i ciężkie urządzenia, które są przy tym wytrzymałe i solidnie wykonane. Bez problemu przetną trudne materiały oraz drewno o średnicy ponad 30 cm. Idealnie nadają się do amatorskich i profesjonalnych prac na powietrzu nawet przy dużej wilgotności. Żeby pilarka z napędem spalinowym działała sprawnie, nie możemy zapomnieć o regularnym serwisowaniu silnika oraz uzupełnianiu poziomu oleju i paliwa. Osoba używająca spalinówki powinna zostać przeszkolona z jej obsługi i mieć stosowne warunki fizyczne do utrzymania w ryzach sporo ważącego elektronarzędzia. Operowanie tym urządzeniem wymaga dużo siły i odpowiedniego przygotowania. 

Wybór piły łańcuchowej — co wziąć pod uwagę?

Wybierając piłę łańcuchową, rozważmy kilka istotnych kwestii. Zastanówmy się, do czego sprzęt będzie nam potrzebny i jakiej średnicy materiał będziemy ciąć. Pierwszy parametr, który powinniśmy określić, to moc silnika. Im będzie większa, tym szybciej nasz sprzęt poradzi sobie z trudnymi zadaniami. Pilarki łańcuchowe o mocy do 2000 W nadają się do amatorskich prac przydomowych. W bardziej wymagających warunkach sprawdzą się piły spalinowe z mocą ponad 3KM. Druga wartość do rozpatrzenia to długość prowadnicy. Do rozwijania hobby i przycinania gałęzi w ogrodzie wystarczy nam zwykle 35-centymetrowa część tnąca. Bardziej zaawansowane zadania wymagają zastosowania pilarki z dłuższym mieczem. Dzięki temu pilarka bez problemu poradzi sobie również z grubszym pniem. Przy zakupie piły łańcuchowej warto świadomie wybrać wagę potrzebnego sprzętu. Im lżejszy i bardziej poręczny wybierzemy sprzęt, tym łatwiej będzie nim operować. Pilarki spalinowe są zazwyczaj dość ciężkie, więc do sporadycznych prac najlepsze będą piły elektryczne. Jeżeli zdecydujemy się na kupno egzemplarza z napędem spalinowym, rzućmy jeszcze okiem na wielkość silnika. Do cięcia drewna na użytek domowy wystarczy nam sprzęt o pojemności do 50 cm³.

Piła elektryczna — jaką kupić?

Dobry model piły elektrycznej możemy kupić już za niecałe 300 zł. Jeżeli z urządzeniem będziemy pracować tylko od czasu do czasu, wystarczy nam poręczna piła elektryczna NAC YT4334-01 SDS, która waży jedynie 4,3 kg. W trudno dostępnych miejscach doskonale sprawdzi się model z silnikiem wzdłużnym i nieco dłuższą, 40-centymetrową prowadnicą. Do takich prac polecamy piłę łańcuchową NAC CE20-NS-S, która dodatkowo jest wyposażona w beznarzędziowy system wymiany łańcucha. Przycinanie gałęzi na wysokościach ułatwi lekkie narzędzie z teleskopowym wysięgnikiem, na przykład cichy model NAC CE60-S OREGON. Na rynku dostępne są także urządzenia wielofunkcyjne, które ułatwiają kompleksową pielęgnację zieleni w ogrodzie. Jednym z nich jest sekator, piła i kosa do trawy w jednym, czyli pilarka łańcuchowa elektryczna 3w1 900W Hecht 690, która przytnie gałęzie na wysokości aż 3 metrów. Planując częstsze i bardziej wymagające prace, wybierzmy mocniejsze piły elektryczne o mocy ponad 2000 W. Zaletą takich sprzętów nierzadko są dodatkowe funkcje ułatwiające ich obsługę. Mogą być to na przykład łagodny rozruch i szybki napinacz łańcucha (w modelu HECHT2416QT) lub podwójny hamulec bezpieczeństwa i automatyczne smarowanie łańcucha (tak jak w pilarce Schwartzmann Professional SCH-CS2550).

Piła spalinowa — jaką wybrać?

Obsługa pilarki spalinowej jest bardziej wymagająca od operowania piłą elektryczną. Pilarz trzymający spalinówkę może odczuwać silne drgania pracującego silnika. Dlatego najlepiej szukajmy sprzętu wyposażonego w system amortyzujący wibracje. Wzrośnie wtedy nasz komfort zwłaszcza długotrwałej pracy. System ten mają mocne modele pilarek, takie jak NAC CST61-50AC, który dodatkowe wyposażony jest w zabezpieczenie przed przypadkowym wciśnięciem gazu. Do cięższych i dłuższych prac przyda nam się narzędzie z silniejszymi parametrami. Trudniejszym zadaniom sprosta pilarka spalinowa o mocy 4 KM (powyżej 3000 W) i pojemnym silniku, na przykład urządzenie Demon CS-65T M83132. Do sporadycznych prac możemy wybrać najlżejsze modele. Jednym z nich jest 3,5-kilogramowa „gałęziówka” NAC CST25-25AC, z którą bez problemu powinny poradzić sobie również panie. Dobrym wyborem będzie jeszcze nieco cięższa piła z dłuższą prowadnicą — Hecht 45.

Jak używać piły łańcuchowej?

Podstawową i najważniejszą odpowiedzią na to pytanie powinno być zawsze  — bezpiecznie. Praca z piłą elektryczną i spalinową wymaga dużej uwagi i ogromnej ostrożności. Pierwszy kontakt z pilarką powinien zawsze odbywać się w obecności osób, które mają już doświadczenie w pracy z tym elektronarzędziem. Dobrze skorzystać z przeszkolenia przez wprawnego operatora, który zapozna nas z budową sprzętu i jego działaniem. Nie zaszkodzi także samemu przeczytać instrukcję i dowiedzieć się z niej, jak prawidłowo uruchamiać, trzymać i wyłączać urządzenie. Jeżeli nie mamy możliwości konsultacji z pilarzem, poszukajmy w Internecie filmów instruktażowych zamieszczonych przez producenta naszej piły.  

Przed włączeniem narzędzia powinniśmy założyć specjalne ubranie robocze. Strój do pracy z pilarką łańcuchową zmniejszy skutki możliwych urazów i ochroni nasze uszy przed hałasem. Dobrze zabezpieczony pilarz będzie mieć na sobie spodnie antyprzecięciowe, kask z ochraniaczami słuchu, rękawice ochronne i buty z metalową wkładką. Jeżeli podczas cięcia będzie wzbijać się dużo pyłu, może być potrzebna maska ochronna ułatwiająca oddychanie.

Rozpoczęcie pracy z pilarką

Czynności przed włączeniem piły łańcuchowej mogą wydawać się czasochłonne, ale zapewnią komfort pracy i zapobiegną odpryskom małych kawałków drewna. Zanim więc zaczniemy działać, dokładnie obejrzyjmy wyłączoną pilarkę. Sprawdźmy, czy żaden z jej elementów nie jest uszkodzony lub zabrudzony. Szczególną uwagę poświęćmy filtrowi powietrza, cylindrowi, prowadnicy i pokrywie sprzęgła. Przetestujmy działanie wyłącznika zapłonu. Aby cięcie było skuteczne i bezpieczne, łańcuch powinien być prawidłowo przymocowany, naostrzony i naciągnięty. Przed uruchomieniem rozruchu, uzupełnijmy poziom oleju i paliwa w pile spalinowej.

Pilarz przy pracy powinien stać pewnie i mieć swobodę ruchów. Zadbajmy zatem o wygodę i bezpieczeństwo na stanowisku pracy. Drzewo umieśćmy na stabilnym koźle do cięcia drewna, ustawionym na równej i płaskiej powierzchni. Jeżeli używamy piły elektrycznej, zabezpieczmy przewód zasilający, aby zapobiec potknięciu się o kabel. Miejsce, w którym będziemy ciąć materiał, powinno być osłonięte przed dostępem postronnych osób. Pilarki spalinowej używajmy zawsze na otwartej przestrzeni lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Piły elektrycznej nie włączajmy za to podczas deszczu lub przy dużej wilgotności powietrza. Posługując się pilarką łańcuchową, warto przesadzić z ostrożnością niż zbytnio się spieszyć. Skutki lekkomyślnej pracy z tak mocnym i ostrym urządzeniem mogą być opłakane.

Jak pociąć drewno na opał?

Przygotowanie opału to najczęstsza czynność, do jakiej używamy piły łańcuchowej. Opiszemy więc krok po kroku, jak sprawnie wykonać to zadanie.

  1. Elementy do cięcia umieść na stabilnym stojaku, który dobrze je unieruchomi. Nigdy nie tnij drewna leżącego na ziemi i nie przytrzymuj go ręką w trakcie pracy.
  2. Sprawdź piłę, załóż odzież ochronną i przystąp do działania.
  3. Pilarkę trzymaj oburącz — prawą dłonią złap tylny uchwyt urządzenia, a drugą  połóż na przednim uchwycie. Lewą ręką będziesz nadawać kierunek pracy ostrza. Do drewna przykładaj już włączoną pilarkę, inaczej może dojść do szarpnięcia i utraty kontroli nad sprzętem.
  4. Podczas cięcia stój stabilnie, z szeroko rozstawionymi nogami. Pilarkę trzymaj poniżej linii barków, po prawej stronie poza obszarem ciała. Urządzenie przyciągnij do siebie jak najbliżej i oprzyj o biodro. Nigdy nie pracuj ze sprzętem trzymanym na wyciągnięcie rąk. Taka pozycja będzie wymuszona, szybciej zmęczą się mięśnie i będzie trudniej zachować stabilność. Dzięki odpowiedniej pozie przeciwstawisz się sile odbicia i zachowasz równowagę.
  5. Odcięte fragmenty drewna odkładaj na bok, żeby żadna przeszkoda nie znalazła się w Twoim obszarze roboczym. Gdy planujesz ciąć na wysokości, zawsze wyłączaj urządzenie podczas wchodzenia na rusztowanie. Tak samo jak w trakcie jego konserwacji.
  6. Wszelkie prace z pilarką łańcuchową najlepiej wykonuj w obecności innej osoby, która w razie wypadku, może udzielić Ci pierwszej pomocy i zawiadomić pogotowie.

Pilarki łańcuchowe spalinowe i elektryczne — o co pytacie najczęściej?

Szukając najlepszej pilarki łańcuchowej, często zadajecie nam pytania odnośnie do działania i obsługi tego typu urządzeń. Zebraliśmy kilka najczęściej nurtujących Was zagadnień, na które odpowiadamy poniżej.

Jak uruchomić pilarkę?

Połóż pilarkę na ziemi z mieczem skierowanym w lewą stronę. Stopę włóż w tylny uchwyt, dociśnij piłę nogą do podłoża, a prawą ręką pociągnij za układ rozruchowy. Możesz też uruchomić urządzenie na stojąco, wkładając ją między nogi i przytrzymując nimi jej tylną część. Pilarka zawsze musi mieć oparcie podczas uruchomienia. Nie wolno jej włączać na „kołyskę”, kiedy nie ma stabilnej pozycji. Urządzenie może wtedy zachować się w nieprzewidziany sposób i zranić jego operatora. 

Jaki olej i paliwo wybrać?

Do pił łańcuchowych nie nadają się mieszanki przeznaczone do innych urządzeń. Pilarki spalinowe działają na mieszance paliwa z olejem do silników dwusuwowych. Przygotowuje się ją w stosunku 50:1, na przykład łącząc 100 ml oleju z 5 litrami benzyny. Szczególnej konserwacji i odpowiedniego smarowania wymaga także część tnąca pił elektrycznych i spalinowych. Dobre warunki pracy zapewni jej stosowanie preparatu do prowadnic i łańcuchów.

Pilarka elektryczna — silnik wzdłużny czy poprzeczny?

Trwałość obu typów silników jest podobna. Piłą z silnikiem wzdłużnym łatwiej wykonać cięcia pod kątem i dzięki temu można wykorzystać dłuższy odcinek prowadnicy.

Jak założyć łańcuch?

Ułóż pilarkę stabilnie i zwolnij hamulec. Przekręć śrubę mechanizmu napinającego i poluzuj łańcuch. Odkręć śruby pokrywy mechanizmu napędowego i usuń osłonę. Zsuń łańcuch z prowadnicy, prowadnicę zdemontuj, a na koniec wyciągnij łańcuch. Naostrz go dobrej jakości ostrzałką lub wymień na nowy łańcuch i załóż zgodnie z kierunkiem ruchu. Podpowiedzią dla Ciebie będą strzałki znajdujące się na ogniwach i na mechanizmie sprzęgła. Łańcuch zaczep o zębate koło napędowe, a później zamontuj go na prowadnicy tak, żeby wystające elementy ogniw dokładnie weszły w jej rowki. Teraz czeka Cię założenie i dokręcenie pokrywy, połączenie hamulca oraz optymalne naciągnięcie łańcucha. Poprawnie założony łańcuch powinien przylegać do prowadnicy, ale swobodnie się na niej poruszać, nie tworząc naprężeń. Nie może odstawać więcej niż 2 mm od dołu prowadnicy, a pociągnięty palcami, powinien dać się podnieść o 5-10 mm. Pilarka z dobrze naciągniętym łańcuchem nie szarpie, zużywa mniej paliwa i zachowuje swoją moc.

 

Piły tarczowe, ukośne, szablaste oraz maszynę 5-funkcyjną do obróbki drewna omawiamy w drugiej części artykułu

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl