Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Inpost Paczkomaty 24/7

Opinie

Opinie o Anteks.com.pl na Opineo.plCeneo opinie

Sprzedaż na raty

Czym ciąć drewno cz. 2 - piły tarczowe, szablaste i maszyna 5-funkcyjna do obróbki drewna
Czym ciąć drewno cz. 2 - piły tarczowe, szablaste i maszyna 5-funkcyjna do obróbki drewna

Czym ciąć drewno cz. 2 - piły tarczowe, szablaste i maszyna 5-funkcyjna do obróbki drewna

W pierwszej części artykułu szczegółowo opisaliśmy piły łańcuchowe elektryczne i spalinowe. Dzisiaj skupimy się na zastosowaniu i wyborze pilarek tarczowych, ukośnych, szablastych. Omówimy też zalety maszyny 5-funkcyjnej do obróbki drewna.

Pilarki tarczowe - jaką kupić do pracy?

Piły z ostrzem w postaci zębatego dysku to bardzo precyzyjne elektronarzędzia do cięcia drewna, metali i elementów z tworzyw sztucznych. Szybko i dokładnie przetną wzdłuż linii prostej nawet twarde materiały. Poradzą sobie z deskami, panelami, sklejką, płytami kartonowo-gipsowymi, gazobetonem, granitem, kostką brukową, terakotą i elementami metalowymi. Głębokość cięcia w pilarkach tarczowych jest regulowana, więc możemy dopasować ją do grubości materiału.

Pilarki tarczowe są dostępne jako pilarki stołowe lub mniejsze urządzenia ręczne. Mobilne elektronarzędzia są lżejsze — łatwo je przewieźć w wybrane miejsce lub używać ich w terenie. Nie potrzebują wiele przestrzeni, można więc wykorzystywać je w mniejszych pomieszczeniach, a później schować po zakończonej pracy. Sprzęty stacjonarne są natomiast ciężkie, stabilne i kłopotliwe w transporcie. Możemy umieścić je na stałe w warsztacie lub innym miejscu, w którym będziemy wykonywać prace. Sprawdzą się tam przy przecinaniu dużej ilości ciężkich podobnych kształtem elementów. Do bezpiecznej i wygodnej pracy operator urządzenia stacjonarnego potrzebuje sporo przestrzeni. By zwiększyć obszar roboczy, stół pilarki tarczowej można rozbudować dodatkowym blatem z lewej lub prawej strony (jak w pilarce stołowej 2000W 250MM SCHEPPACH HS100S).

Wybór piły tarczowej — na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na dwa najważniejsze parametry pilarki tarczowej. Moc i maksymalną głębokość cięcia dopasujmy do naszych potrzeb, by praca szła nam jak z płatka. Im więcej watów będzie mieć urządzenie, tym sprawniej przetniemy twardy materiał, a tarcza przy zetknięciu z nim zwolni obroty jedynie minimalnie. Duża głębokość cięcia da natomiast możliwość rozcinania nawet grubych materiałów. Warto wybrać na przykład model 1200W HECHT1614 z systemem bezpiecznego startu i ruchomą osłonką, która ochrania odkrytą część ostrza pilarki tarczowej. Zmniejszymy w ten sposób ryzyko przypadkowego urazu podczas operowania narzędziem.

Dodatkowe funkcje pilarek tarczowych

Pilarki tarczowe mogą być wyposażone w wiele udogodnień. Dodatkowe funkcje ułatwiają pracę i zwiększają bezpieczeństwo obsługi. W modelach mobilnych pił tarczowych przyda się ergonomiczny uchwyt, dzięki któremu sprzęt będzie pewnie leżeć w ręce (polecamy pilarkę 1200W NAC CSE120-185-SF). Istotna jest też waga urządzenia dobrana do naszych możliwości — lżejszym sprzętem będą łatwiej operować zwłaszcza panie, na przykład ważącym tylko 2,5 kg HECHT1066 705W. Przy wyborze pilarki tarczowej zwróćmy uwagę również na zakres regulacji głębokości cięcia i nachylenia. Elektronarzędzie dobrze dobrane pod tym kątem da nam wiele możliwości dopasowania sposobu cięcia. Ręczne pilarki tarczowe mogą być wyposażone w system wydmuchu trocin bądź adapter do odsysania pyłu. Takie rozwiązanie oczyści obszar roboczy i ułatwi prowadzenie ostrza według wyznaczonej linii. W tym celu niektóre egzemplarze pił tarczowych mają też laserowe wskaźniki cięcia i prowadnice, tak jak MODECO MN-92-012.

Jak pracować z piłą tarczową?

Najpierw przygotujmy sobie miejsce pracy. Powinniśmy w nim swobodnie operować urządzeniem, bez plączącego się kabla i przeszkód pod nogami. Pilarkę postawmy stabilnie na równym podłożu. Operator powinien mieć dość przestrzeni, żeby stać pewnie, nie zachwiać i potknąć się, gdy sprzęt będzie włączony. Przed jego uruchomieniem sprawdźmy, czy zamontowana tarcza w dalszym ciągu jest ostra. Stępiony dysk tnący wymieńmy przy odłączonym urządzeniu, chroniąc dłonie grubymi rękawicami roboczymi. Tarczę tnącą dobierzmy do rodzaju ciętego materiału. Innego ostrza użyjemy do drewna, osobnych — do cięcia materiałów budowlanych lub metalu. W trakcie pracy trzymajmy elektronarzędzie obiema rękami. Cięty materiał nie może się przesuwać, więc trzeba go odpowiednio unieruchomić. Gdy zakończymy pracę, odłączmy sprzęt z sieci i dokładnie oczyśćmy go z pyłu i innych pozostałości. Posprzątajmy też obszar roboczy i podłogę z odciętych kawałków materiału oraz z kurzu i wiórów. W usuwaniu drobnych zanieczyszczeń dobrze sprawdzi się na przykład odkurzacz warsztatowy.  

Pilarki ukosowe — do czego służą?

Pilarki ukosowe, czyli ukośnice są wykorzystywane do precyzyjnego cięcia drewna: desek, paneli podłogowych i ściennych, parkietu oraz płyt wiórowych. Są więc niezbędne w zawodzie parkieciarza, stolarza i w pracach hobbystycznych związanych z drewnem. Dzięki wskaźnikom laserowym, które pokazują linię cięcia, ukośnicą bez problemu precyzyjnie przytniemy materiał pod wybranym kątem. Przenośne modele zabierzemy ze sobą na budowę lub do remontowanych pomieszczeń. Są stabilne, dobrze wyważone, oparte na aluminiowym stole, który zajmuje stosunkowo małą powierzchnię. Głowica piły ukosowej obraca się, dzięki czemu uregulujemy kąt i skos cięcia (zwykle w zakresie -45 do +45 stopni). Górna część ostrza jest okryta osłoną zapobiegającą nieszczęśliwym wypadkom, a ergonomiczne uchwyty ułatwiają operowanie piłą. Możemy więc dopasować siłę nacisku do rodzaju i grubości ciętego materiału. Najczęściej kupowane pilarki ukosowe mają moc w zakresie 1700-1800 W. Żeby ułatwić sobie pracę, wybierzmy urządzenie z miękkim rozruchem Soft Start, np. ukośnica 1700 W Kaltmann K-PU1700.

Piły szablaste — zdziałają wiele w trudnych warunkach 

Te elektronarzędzia sprawdzą się zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach i przy cięciu wzdłuż linii prostej. Ich wzdłużny kształt, wąski brzeszczot oraz niewielka waga ułatwiają pracę na niewielkiej przestrzeni. Dodatkowym atutem piły szablastej jest antypoślizgowa rączka zapewniająca komfort pracy. Za to sprawną obsługę na dłuższą metę gwarantuje system beznarzędziowej wymiany brzeszczotu (w VANDER VLO785 850W).

Pił szablastych możemy używać pionowo lub w pozycji poziomej. W żadnej z tych pozycji piła nie straci na precyzyjności cięcia. Pilarki szablaste wykorzystamy do cięcia zgrubnego, przycinania gałęzi, wycinania dziur, czy prac rozbiórkowych. Ich brzeszczoty przetną drewno, tworzywa sztuczne, elementy metalowe, a nawet konstrukcje z betonu czy płyt gipsowo-kartonowych. Urządzenia te przydadzą się w domu, warsztacie, w pracach hobbystycznych, w ogrodzie, na budowie i podczas remontów. Jeśli będziemy używać piły na zewnątrz pomieszczeń, rozważmy zakup modelu akumulatorowego np. 20V LI-ION HECHT1510. Zyskamy dużą swobodę działania i bezpieczne cięcie w warunkach sporej wilgotności powietrza.

Czy warto skorzystać z maszyny wielofunkcyjnej do obróbki drewna?

Opisane powyżej piły to samodzielne elektronarzędzia, które służą do cięcia drewna i innych materiałów. Na rynku dostępne są także urządzenia, które łączą wiele funkcji przydatnych w obróbce drewna. Maszyna 5-funkcyjna 2200W SCHWARTZMANN SCH-MWF3500 służy do pracy z drewnem i materiałami drewnopochodnymi. Oprócz cięcia wzdłużnego, poprzecznego i pod kątem, użyjemy jej do:

 • heblowania grubościowego z wykorzystaniem dodatkowego stołu do obróbki materiału o grubości do 160 mm
 • heblowania prostego i pod kątem
 • frezowania
 • wiercenia
 • frezowania frezami gwintującymi i wiercenia
 • heblowania prostego przy użyciu docisku
 • przymiaru do cięcia poprzecznego i pod kątem.

Czy warto zainwestować w maszynę wielofunkcyjną do drewna? Dzięki połączeniu kilku urządzeń w jedno oszczędzamy przestrzeń. 5 sprzętów zajęłoby o wiele więcej miejsca niż jedno urządzenie 5-funkcyjne. Co więcej, wszelkie prace pójdą sprawniej we wspólnym obszarze roboczym niż w kilku różnych miejscach. Pilarka tarczowa, frezarka, strugarka, wiertarka pozioma i grubościówka w jednym dają wiele możliwości w czynnościach warsztatowych i domowych. Grubościówka ma własny napęd, a mocny silnik urządzenia pozwala na sprawne prace. Silnik zabezpiecza włącznik awaryjny, który chroni urządzenie przed przegrzaniem. Maszyna 5-funkcyjna SCHWARTZMANN SCH-MWF3500 ma dwa blaty, w tym jeden regulowany góra-dół, oraz oddzielny blat do pilarki. Do stołu można zamontować odciąg pyłu, co poprawi komfort pracy. Urządzenie wielofunkcyjne może działać w temperaturze od +5 do +40 stopni w warunkach niskiej wilgotności powietrza.

Dane techniczne maszyny 5-funkcyjnej 2200W SCHWARTZMANN SCH-MWF3500

Napięcie zasilania: 230V~50Hz

Moc: 2200W

Silnik: asynchroniczny, jednofazowy z kondensatorem

Prędkość obrotowa: 5500 obr/min

Wymiary opakowania (wys./szer./głęb.):  55x107x51 cm

Waga urządzenia: ok. 72 kg

STRUGARKA :

 • Wymiar stołu roboczego (dł./szer.): 1000x318 mm
 • Maks. szerokość strugania: 250 mm
 • Głębokość strugania: 0-3,5 mm
 • Długość przymiaru: 630 mm
 • Maks. wysokość materiału (z użyciem docisku): 60 mm
 • Maks. szerokość materiału (z użyciem docisku): 250 mm

GRUBOŚCIÓWKA :

 • Wymiary stołu roboczego (dł. x szer.): 580x250 mm
 • Maks. wielkość materiału (szer. x wys.): 250x160 mm
 • Maks. głębokość strugania: 3,5 mm

PILARKA :

 • Wymiary stołu roboczego (dł. x szer.): 750x520 mm
 • Głębokość cięcia: 0-85 mm
 • Długość przymiaru cięcia wzdłużnego: 370 mm
 • Regulacja kąta cięcia: 0-15-30-45 o
 • Średnica tarczy tnącej: 250 mm

FREZARKA / WIERTARKA :

 • Wymiary stołu roboczego (dł. x szer.): 370x200 mm
 • Uchwyt roboczy: 16 mm
 • Regulacja stołu (podnoszenie/opuszczanie): 0-100 mm

Przy sprzedaży w zestawie dołączane są: tarcza do cięcia, końcówka do odsysacza pyłu, nogi, uchwyt wiertarski, okulary ochronne, zatyczki do uszu i maska ochronna.

Maszynę 5-funkcyjną polecamy wszystkim miłośnikom pracy z drewnem i materiałami drewnopochodnymi, którym zależy na wygodnej i sprawnej obróbce elementów na niewielkiej przestrzeni roboczej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl