Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Inpost Paczkomaty 24/7

Opinie

Opinie o Anteks.com.pl na Opineo.plCeneo opinie

Sprzedaż na raty

Jak przygotować kosiarkę do sezonu?
Jak przygotować kosiarkę do sezonu?

Jak przygotować kosiarkę do sezonu?

Aby rozpocząć pracę z kosiarką, należy ją wcześniej odpowiednio przygotować po sezonie zimowym. Możesz oddać sprzęt do specjalnego serwisu lub też wziąć sprawy w swoje ręce, po przeczytaniu naszych porad.

1. Zacznij od czyszczenia kosiarki

Najlepiej jest czyścić urządzenie na zakończenie poprzedniego sezonu. Dzięki temu zapobiegniesz powstaniu trudnych do usunięcia zanieczyszczeń oraz korozji. Jeśli jednak zostawiłeś tę czynność na wiosnę, zabierz się za dokładne usunięcie resztek trawy, śmieci oraz osadzonego na kosiarce brudu i kurzu. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę przy czyszczeniu?

- części noża

- trawę zalegającą w wyrzucie - może ona spowodować jego zapchanie

- kosz - w tym przypadku zwróć uwagę na dokładne oczyszczenie zwłaszcza otworu wentylacyjnego. Pozwoli to na swobodne zbieranie trawy podczas koszenia w całej pojemności kosza.

2. Dokręć śruby i sprawdź przewody sterujące

Sprawdź wszystkie śruby z kosiarki. Dobrze przykręć te, które przez zimę się poluzowały. Zerknij też na przewody sterujące (być może wymagają dokręcenia śrub lub zastosowania smaru). Smarem warto też posmarować śruby, koła i pozostałe części ruchome kosiarki.

3. Wymień filtr powietrza

Powinieneś zakładać nowy filtr minimum raz w sezonie lub po 25 godzinach pracy kosiarki. Jeżeli zaniedbasz tę czynność, możesz doprowadzić nawet do skrócenia żywotności silnika. Żeby wiedzieć, kiedy należy wymienić filtr, miej na uwadze częstotliwość używania kosiarki i panujące warunki pogodowe. Szybszemu zużywaniu się filtra sprzyja bardzo suche powietrze i panujące wtedy duże zapylenie. Zabrudzony filtr usuń, a na jego miejsce załóż nowy, nasączony kilkoma kroplami oleju silnikowego.

4. Skontroluj poziom oleju

Tak jak filtr powietrza, olej powinien być wymieniany przynajmniej raz w sezonie lub zgodnie z zaleceniami producenta kosiarki, czyli co 20-50 godzin pracy. Zerknij na ilość oleju, która znajduje się w silniku. Jeżeli jest go za mało - uzupełnij lub wymień całkowicie. Ważne jest, żebyś kontrolował poziom oleju każdorazowo przed użyciem kosiarki. Jego zbyt niski poziom może przyczynić się do uszkodzenia silnika. Do mierzenia poziomu oleju nie używaj brudnego bagnetu - za każdym razem wycieraj go przed włożeniem do silnika.

Jaki olej wybrać do kosiarki? Na rynku dostępne są różne rodzaje olejów. Najlepszą pracę kosiarki zapewnisz stosując olej zalecany przez producenta urządzenia. Silnik Briggs&Stratton wymaga np. zastosowania specjalnie produkowanego dla niego oleju. Osobno produkowane są też oleje do silników 2- i 4-suwowych.

5. Zbadaj stan świecy zapłonowej

Świeca zapłonowa powinna być wymieniana minimum raz w sezonie lub po 100 godzinach pracy kosiarki. Jej wygląd może być sygnałem źle wyregulowanego silnika. Jeśli świeca jest trochę brudna, wystarczy, że wymienisz ją na nową lub wyczyścisz. Jeżeli natomiast zawiera włókno węglowe i jest czarna, najlepiej będzie, jeśli zawieziesz kosiarkę do serwisu. Jego pracownicy w profesjonalny sposób wyregulują silnik.

6. Wlej nowe paliwo

Trwałość paliwa do kosiarek wynosi ok. 30 dni. Jeżeli twoja kosiarka "zimowała" z paliwem w zbiorniku możliwe, że znajduje się w nim woda. Może to spowodować słaby rozruch urządzenia lub zatkanie przewodu paliwowego. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie całkowita wymiana paliwa na nowe. Abu przedłużyć trwałość paliwa możesz dolać do niego specjalny dodatek. Dzięki temu, jego żywotność przedłuży się do 2-3 lat. Pamiętaj, żeby paliwa nie wlewać do gorącego silnika. Po wyłączeniu urządzenia odczekaj więc kilka minut, aby silnik zdążył się ochłodzić, i nalej paliwo maksymalnie do poziomu 1 cm poniżej zakończenia szyjki wlewowej.

7. Sprawdź kondycję noża

Odstawiając kosiarkę na długie miesiące do piwnicy lub garażu, być może nie zwróciłeś uwagi na to, jak wyglądał nóż na zakończenie sezonu. Ważne jest, żebyś sprawdził to teraz. Dobry stan noża gwarantuje prawidłową pracę kosiarki i nie obciąży nadmiernie silnika. Tylko dobrze wyważony i ostry nóż jest w stanie odpowiednio ciąć trawę. Sam możesz wymienić wygięty nóż na nowy. Takie czynności, jak ostrzenie noża czy wyważenie go, powinny być wykonywane w autoryzowanym serwisie kosiarek.

Przygotowanie kosiarki do sezonu - film

Źródło: Hecht, Briggs&Stratton

Dobierz akcesoria do swojej kosiarki:

- smary i oleje do kosiarek

lub wybierz dla siebie kosiarkę do trawy spośród najlepszych na rynku:

- kosiarki do trawy - elektryczne, spalinowe i wrzecionowe

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl