Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Inpost Paczkomaty 24/7

Opinie

Opinie o Anteks.com.pl na Opineo.plCeneo opinie

Sprzedaż na raty

Jaką kosiarkę kupić? Radzimy naszym klientom
Jaką kosiarkę kupić? Radzimy naszym klientom

Jaką kosiarkę kupić? Radzimy naszym klientom

Bogata oferta kosiarek do trawy może przyprawić cię o zawrót głowy. Zanim zdecydujesz się na zakup tego urządzenia, zastanów się, jakie powinno spełniać wymagania. Nie kieruj się wyłącznie tym, jaka maszyna kosząca sprawdza się u twojego sąsiada.

Którą kosiarkę do trawy wybrać?

Wybór kosiarki jest sprawą bardzo indywidualną. Przed dokonaniem zakupu trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Najważniejszym z nich jest wielkość powierzchni trawnika, który będziemy kosić. Nie bez znaczenia są także: ukształtowanie terenu, częstotliwość koszenia, możliwości fizyczne i płeć osoby koszącej. Pod rozwagę weź także to, czy potrzebny będzie ci kosz na ściętą trawę, gdzie będziesz przechowywać kosiarkę i czy na twoim trawniku znajdują się trudno dostępne miejsca. Którą kosiarkę zatem wybrać – wrzecionową (bębnową), elektryczną czy spalinową?

Kosiarki wrzecionowe (bębnowe) ręczne do trawników angielskich

Kosiarka wrzecionowa Te urządzenia ogrodowe są niewielkich rozmiarów. Używając kosiarki bębnowej możesz idealnie skrócić trawnik na terenie, który posiada trudno dostępne miejsca. Posługując się kosiarką wrzecionową, skosisz trawnik do wysokości nawet poniżej 1 cm. Kondycja trawy pozostanie przy tym nienaruszona, a murawa przydomowego ogródka, małego ogrodu działkowego czy domu jednorodzinnego będzie przyciągać spojrzenia sąsiadów. Równo przycięty trawnik będzie doskonałym miejscem na przyjemne spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi lub zabawy dzieci. Aby uzyskać efekt niskiego zielonego dywanu musisz jednak strzyc trawę minimum raz na tydzień.

Tego typu kosiarki do trawy pokochają osoby, którym marzy się murawa jak na polu golfowym. Dzięki zastosowaniu specjalnego mechanizmu tnącego, trawę ścinają 2 elementy tnące. Pierwszy to ostrze zamontowane w kosiarce na stałe; drugie to obrotowe noże, których liczba zależy od rozmiarów kosiarki. Trawa ścinana jest na zasadzie nożyc, przez co nie dochodzi do szarpania i urywania źdźbeł. Przy regularnym używaniu kosiarki wrzecionowej trawnik jest równy, ma mocno rozwinięty system korzeniowy i charakteryzuje się jednolitym zielonym kolorem. Ze względu na zastosowany w kosiarkach bębnowych mechanizm ścinania trawy, jej końcówki nie usychają i nie żółkną.

Dla kogo kosiarka wrzecionowa?

Ręczne kosiarki wrzecionowe możesz z powodzeniem wykorzystać do koszenia terenu o powierzchni do około 100 m kw. Skoszenie większych obszarów będzie wymagało nieco wzmożonego wysiłku. Jednak dla prawdziwego fana pięknej murawy, gra może być warta świeczki. Oczywiście z powodu braku napędu, użycie jej na takiej powierzchni będzie wymagało od ciebie trochę siły, kosiarkę bowiem napędza się przez mocne wyprostowanie rąk. Decydując się na jej zakup pamiętaj o tym, by kosiarka bębnowa posiadała regulację wysokości koszenia. Pozwoli ci to uniknąć zbytniego przycinania trawy w okresach, gdy jest to nie potrzebne (np. przy długiej suszy).

Zalety kosiarki wrzecionowej (bębnowej):

 • jest urządzeniem cichym
 • nie wymaga specjalnej konserwacji oprócz czyszczenia i smarowania co jakiś czas
 • jest łatwa w obsłudze
 • nadaje się do koszenia trudno dostępnych miejsc, ze względu na swoje rozmiary
 • jest idealnym urządzeniem ogrodowym do uzyskania trawnika dywanowego typu angielskiego
 • jest ekologiczna.

Jakie są ograniczenia w użytkowaniu kosiarki bębnowej:

 • nie wszystkie kosiarki wrzecionowe posiadają zbiornik na ściętą trawę
 • nie nadaje się do koszenia rozległych terenów (chyba że lubisz wysiłek fizyczny)
 • trudno będzie kosić nią tereny o nierównej powierzchni
 • w trakcie jednego koszenia trawę można przyciąć maksymalnie o 1/3 długości źdźbła.

Kosiarki elektryczne - odpowiednie do ogródków i małych działek

kosiarka elektrycznaMaszyny ogrodnicze zasilane prądem z gniazdka elektrycznego służą do koszenia trawy w niewielkim ogrodzie lub na działce. Kosiarki elektryczne dobrze sprawdzą się przy koszeniu trawy raz na tydzień lub rzadziej. Są to urządzenia pchane, bez napędu, a dzięki dużym kołom  można przemieścić je bez dużego wysiłku. Kosiarki elektryczne są zazwyczaj wyposażone w kosz, do którego trafia ścięta trawa.

Na rynku znajduje się szeroka oferta kosiarek elektrycznych, które różnią się ceną, wymiarami i mocą silnika. Te sprzęty ogrodnicze różnią się między sobą także rodzajem obudowy. Część z nich posiada pokrycie z tworzyw sztucznych, a inne z bardziej wytrzymałego metalu. Przy korzystaniu z kosiarki elektrycznej koniecznie zwracaj uwagę na to, co dzieje się w tym czasie z kablem. Pilnuj, by nie doszło do jego przejechania i przecięcia przez kosiarkę. Mogłoby to doprowadzić do spięcia i awarii urządzenia. Atutem kosiarek elektrycznych jest możliwość pracy na nierównym, np. mocno pochyłym terenie.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem kosiarki elektrycznej?

Zanim wybierzesz kosiarkę, zwróć uwagę na to, jaką posiada regulację wysokości koszenia. Wygodniej będzie ci posłużyć się mechanizmem centralnym, działającym na wszystkie koła, niż regulacją ręczną. Sprawdź też szerokość roboczą sprzętu, gdyż dzięki temu dowiesz się, ile "rzędów" będziesz musiał przejść, by skosić swój cały trawnik. Zastanów się też, czy potrzebujesz urządzenia z koszem na ściętą trawę, czy będziesz później usuwał ją z murawy samodzielnie. W kosiarkach, które są sprzedawane z koszem, istnieje również opcja koszenia bez zbiornika na odpady. Wyrzucony pokos w tym przypadku będziesz musiał zgrabić po zakończeniu przycinania trawnika. Silniki niektórych modeli kosiarek posiadają zabezpieczenie termiczne przed przegrzaniem - taka funkcja przyda się np. przy koszeniu wysokiej, bardziej wymagającej trawy.

Jak dobrać moc kosiarki elektrycznej do wielkości trawnika?

Według informacji podanych przez producentów kosiarek elektrycznych, moc tych sprzętów dopasowuje się następująco:

 • silnik o mocy 1100 W wystarczy na skoszenie ok. 400 m kw.
 • moc 1400 W - 600 m kw. trawnika
 • kosiarka o mocy 1800 W - skosi nawet do 1000 m kw. powierzchni.

Są to jedynie dane orientacyjne, gdyż wiele zależy od firmy i rodzaju zamontowanego silnika. Przed zakupem kosiarki zapoznaj się z parametrami silnika wybranego modelu i informacjami od jego producenta. Nie ma potrzeby przepłacać za moc, z której i tak nie skorzystasz, mając trawnik dużo mniejszy niż przewiduje wydajność sprzętu. Zastanów się też, na jak dużym terenie wygodnie będzie ci posługiwać się kosiarką, za którą ciągnie się kabel. Te maszyny ogrodnicze zwykle zaleca się do koszenia obszarów o powierzchni do 500 m kw. Jeżeli jednak kabel nie jest dla ciebie przeszkodą, możesz przedłużyć zasięg kosiarki nawet o kilkadziesiąt metrów, stosując przedłużacz ogrodowy.

Zalety kosiarek elektrycznych:

 • są ciche w pracy
 • są ekologiczne
 • nadają się do koszenia mniejszych powierzchni - sadów, działek, ogrodów
 • posiadają składaną rączkę (uchwyt), który ułatwia ich przechowywanie
 • są odpowiednie do terenów o dużym nachyleniu.

Co może ci nie odpowiadać przy użytkowaniu takiej kosiarki:

 • obecność i długość  kabla zasilającego
 • stosowany zwykle w kosiarkach elektrycznych rotacyjny mechanizm cięcia źdźbeł trawy może powodować ich lekkie usychanie na końcach i efekt zażółconego trawnika przez 1-2 dni po koszeniu
 • kosiarek elektrycznych lepiej nie używać do koszenia mokrej trawy.

Kosiarki spalinowe do dużych trawników i długiej trawy

kosiarka spalinowaTo prawdziwie niezawodne sprzęty, którym niestraszne są trawy każdej wysokości, chwasty, rośliny o twardszych łodygach. Kosiarki spalinowe nadają się do koszenia terenów o dużej powierzchni, powyżej 500 m kw.; posiadają dużą szerokość roboczą i dużą moc. Skosisz nimi duże i nierówne powierzchnie oraz mokrą trawę. Są idealne do przycinania wysokich źdźbeł, więc doskonale posłużą ci w przypadku sporadycznie przycinanych trawników np. przy domku letniskowym.

Kosiarki spalinowe posiadają różne dodatkowe funkcje. Przede wszystkim kosiarki te występują z napędem lub bez. Różnią się także rodzajem rozrusznika, który może być ręczny (manualny) lub elektryczny. Rozrusznik elektryczny będzie łatwiej odpalić kobiecie lub osobie starszej, gdyż użycie ręcznego wymaga sporo siły. Niektóre kosiarki posiadają funkcję mulczowania (mielenia), czyli cięcia i rozdrabniania skoszonej trawy. Dzięki mulczowaniu zmielona i wyrzucona na murawę trawa zmniejsza parowanie wody i nie dopuszcza do rozwoju chwastów. Ulega też rozkładowi i stanowi dla trawnika nawóz organiczny. Nie można jednak przesadzić z częstotliwością odżywiania zielonego dywanu w ten sposób. Po 2-3 koszeniach z zastosowaniem funkcji mielenia, kolejny raz wybierz wyrzut pokosu do kosza lub usuń go samodzielnie z trawy.

Kosiarki spalinowe mogą też mieć funkcję mycia obudowy. W odpowiednim miejscu podłącza się wąż z wodą i uruchamia silnik. Kosiarka spalinowa umyje się wtedy "samodzielnie".

Na co zwrócić uwagę przed zakupem kosiarki spalinowej?

Niezwykle ważną rzeczą, którą trzeba rozważyć przed zakupem, są możliwości fizyczne osoby, która będzie obsługiwać kosiarkę. Dobrze wcześniej odpowiedzieć sobie na dwa pytania. Po pierwsze: czy osoba kosząca będzie mieć tak dobrą kondycję, by skosić cały trawnik kosiarką spalinową bez napędu? Po drugie: czy poradzi sobie z wymagającym siły uruchomieniem kosiarki rozrusznikiem ręcznym, przez mocne szarpnięcie linki? Jeżeli te kwestie mogą okazać się problemowe, rozważ czy nie lepiej będzie wydać nieco więcej pieniędzy na kosiarkę z napędem i rozrusznikiem elektrycznym, by nie mieć kłopotu z jej włączaniem i użytkowaniem.

Warto zawczasu również pomyśleć, na jaką długość będziemy ścinać swoją trawę i dobrać kosiarkę spalinową pod kątem zakresu i sposobu regulacji wysokości koszenia.

Kosiarki różnią się między sobą także systemem wyrzutu trawy. Część z nich posiada tylko jeden system wyrzutu, a inne oba - tylny i boczny, których można używać w zależności od potrzeb. Odmienne są także materiały, z których wykonywane są kosze na ściętą trawę. Mogą być zrobione z siatki, metalu czy tekstyliów. Niektóre kosiarki posiadają dodatkowe ułatwienia dla użytkownika, np. możliwość cięcia trawy przy ogrodzeniu lub ścianie bądź uchwyt na napój.

Ważne mogą być dla ciebie także:

 • wielkość kół, zwłaszcza tylnych (im większe, tym łatwiej powinno się przemieszczać kosiarkę)
 • pojemność kosza - im większy kosz, tym rzadziej będziesz go opróżniać w trakcie koszenia
 • waga kosiarki spalinowej - w przypadku urządzeń spalinowych bez napędu, będzie trzeba włożyć nieco więcej siły w jej ręczne napędzanie.

Jak dobrać moc kosiarki spalinowej do wielkości trawnika?

Moc silnika dobierz do wielkości terenu, na którym będziesz kosić trawę. Według informacji od producentów, orientacyjne dane wyglądają następująco:

 • kosiarką o mocy 3,5 KM skosisz do 700-800 m kw. trawy
 • urządzenie ogrodowe o mocy ok. 4,5 KM nada się do skoszenia powierzchni do 1200 m kw.
 • kosiarka spalinowa o mocy 5,5 KM poradzi sobie z trawą na powierzchni do 1400 m kw.
 • silnik o mocy 6 KM to możliwość skoszenia nawet 1600 m kw.

Wydajność koszenia zależy jednak od ukształtowania terenu, gęstości roślin, obecności chwastów i warunków pogodowych.

Zalety kosiarek spalinowych:

 • praca niezależna od źródła zasilania
 • są to mocne urządzenia dobre na wysokie trawy
 • posiadają dużą szerokość roboczą
 • kosiarka spalinowa może posłużyć nam jesienią do zebrania liści z podłoża czy też usunięcia resztek po przycinaniu krzewów czy żywopłotu
 • można nimi kosić mokrą trawę.

Co może być problemem w użytkowaniu kosiarki spalinowej:

 • są bardziej kłopotliwe w eksploatacji niż kosiarki elektryczne - co jakiś czas trzeba je serwisować i konserwować (możesz poczytać o tym w artykule Jak przygotować kosiarkę do sezonu?)
 • są głośne i dość ciężkie
 • wydzielają spaliny
 • nie nadają się do koszenia terenów o dużym nachyleniu (powyżej 20%), gdyż silnik podczas pracy na takich pochyłościach nie jest dostatecznie smarowany
 • stosowany w kosiarkach spalinowych rotacyjny mechanizm cięcia źdźbeł trawy może powodować ich lekkie usychanie na końcach i efekt zażółconego trawnika przez 1-2 dni po koszeniu.

Jaką kosiarkę polecacie?

To pytanie często zadają nam nasi Klienci. Jeżeli nie będziesz mógł zdecydować się na wybór kosiarki, skontaktuj się z doradcą w naszym sklepie internetowym. On rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże wybrać kosiarkę do trawy, która spełni Twoje oczekiwania. Możesz też udać się do naszej siedziby w Białymstoku, przy ul. Kawaleryjskiej 17a/60 sektor F.

W przypadku, gdy posiadasz nieduży trawnik z wieloma elementami utrudniającymi pracę kosiarki, np. oczko wodne, skalniaki i inne, być może lepszym wyborem dla ciebie będzie zakup kosy spalinowej bądź kosy elektrycznej. To urządzenie polecimy ci również, jeżeli posiadasz działkę na terenie leśnym, gdzie może znajdować się dużo gałęzi i szyszek lub teren posiada duże nierówności i zagłębienia.

Wybierz spośród kosiarek do trawy i innych urządzeń koszących:

kosiarki spalinowe

kosiarki elektryczne

- kosiarki wrzecionowe (bębnowe)

- kosy spalinowe i elektryczne

- podkaszarki spalinowe i elektryczne

osprzęt do kos

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl