Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Inpost Paczkomaty 24/7

Opinie

Opinie o Anteks.com.pl na Opineo.plCeneo opinie

Sprzedaż na raty

Prace w ogrodzie i na działce po zimie - jak dobrze zacząć sezon?
Prace w ogrodzie i na działce po zimie - jak dobrze zacząć sezon?

Początek sezonu ogrodniczego i działkowego - jak dobrze zaplanować pozimowe prace?

Wraz z pierwszymi promieniami marcowego słońca budzi się w nas chęć rozpoczęcia prac w ogrodzie i na działce. W jakiej kolejności powinniśmy wykonać poszczególne czynności, aby później cieszyć się bujną zielenią i zdrowymi roślinami?

Wielkie sprzątanie ogrodu

Po sezonie jesienno-zimowym żaden ogród i działka nie wyglądają tak, jak byśmy tego chcieli. Aby osiągnąć wymarzony stan, pozostaje nam sprzątnąć resztki roślinne, suche liście i martwe pędy, usunąć chwasty. Jak tylko będzie to możliwe należy przekopać ziemię pod rabaty i nawieźć je nawozami organicznymi (np. kompostem). Teraz trzeba również sprawdzić stan drzew i krzewów po zimie i wyciąć zniszczone pędy. Koniec zimy to także czas nas cięcie krzewów, drzew i żywopłotów, które uformują je i odmłodzą. Koniec marca natomiast to dobra pora na nawożenie drzew, krzewów, roślin cebulowych i trawników.

Marzec idealny na rozsady

Coraz lepsze warunki termiczne i świetlne panujące na zewnątrz pozwalają na rozpoczęcie rozsad roślin w warunkach domowych. W tym okresie do skrzynek, które później postawimy na parapetach, możemy wysiać nasiona pomidorów, papryki, oberżyny i rocznych ziół, np. bazylii, majeranku i cząbru. Najlepiej, aby temperatura w pomieszczeniu, gdzie będą się znajdować, do czasu kiełkowania wynosiła 22-24 ° C, później może być o kilka stopni niższa. 

Sprzątanie na grządkach warzywnych

Początek sezonu ogrodniczego i działkowegoJeżeli ziemia nie jest już zamarznięta i bardzo wilgotna, możemy zająć się przygotowaniem grządek pod pierwsze wysiewy. Najpierw musimy jednak uprzątnąć wszystkie resztki organiczne i zastosować nawóz potasowy, azotowy lub wieloskładnikowy. Cięższe gleby być może będą wymagały płytkiego przekopania (do głębokości kilkunastu cm) w celu ich lepszego napowietrzenia i ogrzania. Po wykonaniu prac ziemię warto przykryć folią. Dzięki tej czynności w wyniku działania promieni słonecznych, dojdzie do przegrzania gleby. Pomoże to zabić niektóre patogeny i przyspieszy wzrost chwastów, które szybciej zwalczymy zanim wyrosną właściwe rośliny. Wcześniej też będziemy mogli wysiać nasiona - jeżeli pogoda będzie nam sprzyjać - pod koniec marca można wysiać najbardziej odporne na niskie temperatury warzywa, np. czosnek i cebulę dymkę.

Opryski - zapobieganie szkodnikom 

Właściciele sadów i drzew owocowych w ogrodzie teraz mają czas na to, aby zapobiec rozwojowi ich szkodników.  

Torbiel śliw

Przyjrzyjmy się, czy na drzewach nie pozostały zmumifikowane owoce (torbiele), które są siedliskiem zarodników wywołujących infekcje wiosną. Jeżeli tak, zerwijmy wszystkie i zniszczmy poprzez spalenie. Inaczej większość zainfekowanych owoców zgnije i odpadnie, a te na drzewach uschną, stając się żółtozielone, łykowate i niesmaczne. Aby zapobiec nawrotowi infekcji, w okresie nabrzmiewania i pękania pąków należy opryskać drzewa preparatem Syllit 65 WP. W innym przypadku choroba drzewa powróci, a jej pierwsze sygnały zaobserwujemy już po 3-4 tygodniach od kwitnienia.

Kwieciak jabłkowiec 

Jak wskazuje sama nazwa, kwieciaka można zaobserwować w okresie pękania pąków kwiatowych jabłoni w słoneczne dni. Owady te niszczą pąki i zawiązki kwiatów, przez co nie pojawiają się owoce. Chrząszcze szkodliwe są w latach słabego kwitnienia. Sposobem jego zwalczania jest usuwanie i niszczenie uszkodzonych pąków kwiatowych, które zawierają larwy. Można również stosować opryski.

Kędzierzawość liści brzoskwini

Zapobiegniemy jej stosując opryski preparatami Carpene lub Syllit na drzewa brzoskwiń i nektaryn. Początek marca to idealny moment na tę czynność. Opryskiwanie drzew w późniejszym terminie może już nie być skuteczne. 

Szkodniki, które zimują

Owady, które zimują, najlepiej zwalczyć przez opryskanie ich siedlisk środkami Promanal 60 EC lub Treol 770 EC, które powodują uduszenie szkodników. Dzieje się tak dzięki temu, że wykonane są na bazie oleju parafinowego i tworzą na powierzchni drzewa nieprzepuszczalną warstwę powietrza. W ten sposób pozbędziemy się zimujących form mszyc, miodówek, przędziorków, czerwców z drzew owocowych i ozdobnych a także ochojników na iglakach. 

Przycinanie gałęzi drzew

Druga połowa marca to dobry okres na przycinanie starych drzew jabłoni, grusz i śliw. Jeżeli nie zajęliśmy się cięciem wiśni i czereśni bezpośrednio po zbiorach, również możemy zrobić to teraz. Powinniśmy przerzedzić korony drzew oraz wyregulować ich wysokość i szerokość. Dodatkowo drzewa wiśni należy odmłodzić poprzez podcięcie wierzchołków konarów - powstanie wtedy wiele pędów rocznych. Większe miejsca cięcia należy posmarować odpowiednimi do tego preparatami, aby ułatwić roślinie "zabliźnienie się ran". Drzewami młodymi oraz morelami i brzoskwiniami najlepiej zająć się w kwietniu.

Pobieranie zrazów do szczepienia drzew owocowych

Początek marca to ostatni moment na pobranie zrazów do szczepienia drzewek. Za pomocą zrazów zwykle szczepimy drzewa takie jak grusze czy jabłonie. W przypadku drzew pestkowych zrazy przyjmują się trudniej i lepiej wykorzystać tu inną metodę. Najlepiej, aby zrazy pobrać od drzew, które dają obfite plony ze smacznymi owocami.

Pod koniec zimy pobieramy zrazy wtedy, gdy była ona dość łagodna i podejrzewamy, że jednoroczne pędy nie przemarzły. Najlepsze do tego celu są przyrosty o długości 40-80 cm. Po zebraniu należy zebrać je w pęczek i lekko owinąć folią. Musimy zadbać, by pobrane zrazy nie wyschły ani nie rozwinęły się za wcześnie. Taką paczuszkę umieszczamy więc w wilgotnej ziemi, gdzie nie dociera słońce - w takich warunkach spędzi około miesiąca.

Okrycie drzew i grządek - kiedy zostawić, a kiedy zdjąć zabezpieczenie przed ostatnimi mrozami

Jeżeli sprzyjają temu warunki pogodowe, można powoli myśleć już o usunięciu materiałów okrywających ziemię. Jako pierwsze zdjąć można agrowłókninę, słomę i inne materiały. Pamiętajmy, aby robić to wtedy, gdy nie ma intensywnego słońca i wiatru.  Na ziemi ciut dłużej pozostać mogą jednak kopczyki i grubsza ściółka, ale musimy usunąć je zanim rośliny zaczną wypuszczać pierwsze pędy (materiały organiczne można rozgrabić na ściółkę, a nadmiar ziemi lepiej jest całkowicie usunąć z grządek).

Początek sezonu ogrodowego i działkowegoMarcowe przymrozki mogą być jednak bardzo groźne dla drzew owocowych, które przez okresowe wyższe temperatury tracą odporność na mróz. W brzoskwiniach, morelach, czereśniach i gruszach mogą przemarznąć pąki kwiatowe. Także odmiany truskawek i jeżyna, które są mniej odporne na mróz, powinny być jeszcze okryte włókniną lub innymi materiałami. Kora na pniach drzew, która jest nagrzana słońcem podczas dni z niską temperaturą, może popękać w wyniku różnicy temperatur. Warto więc jeszcze raz pobielić pnie i konary drzewek.

W przypadku roślin zimozielonych, po rozmarznięciu gleby, można rozpocząć jej nawadnianie.  Te rośliny, które są narażone na wymakanie, mogą jeszcze pozostać osłonięte przed roztopami. Także cieniówki można pozostawić nawet do początku kwietnia, w zależności od naszej oceny stanu gatunków zimozielonych.

Oczka wodne i inne budowle ogrodowe

Jeżeli w naszym ogrodzie lub na działce chcemy wybudować w tym roku oczko wodne lub postawić drewnianą altanę, rusztowanie na rośliny itp., warto już teraz zaplanować i zorganizować miejsce do tego przeznaczone. Zastanówmy się, jaki kształt miałoby mieć oczko wodne i z jakich powstać materiałów, czy ma posiadać oświetlenie i jakie rośliny najlepiej posadzić w jego pobliżu. Podobnie jest z drewnianymi budowlami - rozrysujmy sobie ich projekt i położenie na planie działki lub ogrodu, wybierzmy potrzebne materiały i narzędzia do ich zbudowania oraz środki do konserwacji. Jakie rośliny chcemy mieć w sąsiedztwie naszej budowli? Lepiej zastanowić się nad tym już teraz, zanim na poważnie weźmiemy się za przygotowanie grządek, wysiewy i sadzenie roślin. Później może okazać się, że na nasze plany nie wystarczy miejsca i musimy odłożyć je o kolejny rok.

Te sprzęty mogą Ci się przydać podczas prac w ogrodzie i na działce:

- grabie i zestaw narzędzi do rabatwidły, łopaty

- rękawice ogrodowe i uchwyt na narzędzia

- taczki i rozsiewacze (siewniki)

- opryskiwacze

nożyce i sekatory

- pistolety i zraszacze

- lampy do oczek wodnych

Tekst powstał w oparciu o informacje z portalu www.dzialkowiec.com.pl.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl