Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Inpost Paczkomaty 24/7

Opinie

Opinie o Anteks.com.pl na Opineo.plCeneo opinie

Sprzedaż na raty

Sianie trawy krok po kroku, czyli samodzielne zakładanie trawnika
Sianie trawy krok po kroku, czyli samodzielne zakładanie trawnika

Sianie trawy krok po kroku, czyli samodzielne zakładanie trawnika

Jeżeli marzysz o pięknym ogrodzie z zadbanym trawnikiem, teraz jest idealna pora na zakładanie murawy z siewu. Z naszymi wskazówkami sianie trawy pójdzie ci jak z płatka.

Kiedy siać trawę?

Najlepszy termin na zakładanie trawnika to kwiecień i maj lub okres od drugiej połowy sierpnia aż do połowy września. Gdy wysiejesz trawnik w tym czasie, nie będziesz musiał wkładać aż tak intensywnej pracy w jego nawadnianie. Na założenie trawnika polecamy zwłaszcza okres wiosenny, dzięki temu piękną zielenią będziesz mógł cieszyć się przez całe lato. 

Jakie narzędzia są potrzebne do wysiania trawnika?

Cały proces wysiewu nie jest skomplikowany, ale trzeba go dobrze zaplanować. Przygotuj odpowiednie narzędzia, które usprawnią pracę w ogrodzie. Do pracy nad pięknym trawnikiem przydadzą ci się zwłaszcza:

  • opryskiwacz
  • szpadel lub glebogryzarka
  • grabie
  • rękawice ochronne
  • siewnik
  • wąż ogrodowy z pistoletem zraszającym
  • taczka do wywozu zanieczyszczeń.

Gdy już zaopatrzysz się w dobrej jakości sprzęty, pora na prawidłowe rozłożenie prac w czasie. 

Od czego rozpocząć zakładanie trawnika?

Pierwszym krokiem jest gruntowne przygotowanie terenu pod wysiew nasion trawy. Pozbądź się wieloletnich chwastów z obszaru twojej przyszłej murawy. W tym celu wlej do opryskiwacza herbicyd i spryskaj chwasty co najmniej 2 tygodnie przed planowanym wysiewem. 

Kolejny etap to przekopanie ziemi na głębokość około 20 cm za pomocą szpadla lub glebogryzarki. Używając glebogryzarki, to zadanie wykonasz znacznie szybciej i dokładniej. Dobry sprzęt do niewielkiego ogrodu kupisz już za mniej niż 300 zł. Warto więc rozważyć ten wydatek, bo dzięki niemu oszczędzisz czas i swoje siły. (O zaletach i doborze glebogryzarek pisaliśmy w tym artykule). Po przekopaniu terenu użyj grabi i usuń kamienie, resztki chwastów, korzeni i duże grudy ziemi, które mogą powstać w trakcie pracy szpadlem (glebogryzarka sama rozbija ziemię na małe kawałki). Zebrane zanieczyszczenia wrzuć na taczkę i wywieź lub wsyp do przygotowanego wcześniej worka.

Przygotowanie podłoża pod trawnik

Pora teraz przyjrzeć się rodzajowi gleby. Jeżeli ziemia jest zbyt piaszczysta, dodaj kilkucentymetrową warstwę torfu lub ziemi ogrodniczej. Jeżeli natomiast jest zbyt zwięzła, uzupełnij ją kilkoma centymetrami piasku. Sprawdź też, jaki odczyn ma podłoże trawnika. Najładniejsza trawa wyrośnie na glebie o pH od 5,5 do 6,5. Wyższe i niższe sprzyjają rozwojowi chwastów. Odczyn pH ziemi możesz zwiększyć, mieszając ją z kredą lub wapnem ogrodowym. Obniżysz go natomiast przez dodanie torfu wysokiego lub nawozów siarczanowych.

Po wsypaniu dodatków ponownie przekop podłoże i zasil je odpowiednim nawozem. Tę czynność koniecznie wykonaj w rękawicach, żeby ochronić skórę dłoni. Nawiezioną ziemię wyrównaj grabiami i podlej. Teren pod trawnik pozostaw na 2 tygodnie, żeby dobrze osiadł lub przyspiesz ten proces przez wałowanie. Możesz też ubić teren przez dokładne udeptanie, toczenie beczki lub samodzielnie wykonać do tego przyrząd. Skonstruujesz go z deski i 2 sznurków, które posłużą ci jako uchwyty.

Wysiewanie trawy siewnikiem krok po kroku

Między nawożeniem a wysianiem trawy powinien minąć co najmniej tydzień. Podłoże do siewu powinno być zagrabione i wilgotne. Tak przygotowane nie będzie wymagało intensywnego podlania tuż po rozrzuceniu nasion. Trawę najlepiej wysiewać tzw. siewem krzyżowym przy pomocy siewnika. Dzięki temu prostemu urządzeniu nasiona rozprowadzisz szybko i równomiernie. Do siewnika wsyp połowę przygotowanych nasion i rozpocznij sianie, chodząc wzdłuż trawnika. Pozostałą część trawy wysiej, chodząc w poprzek przyszłej murawy. Teraz użyj grabi i delikatnie zmieszaj trawę z ziemią. Następnie zwałuj trawnik i podlej rozproszonym strumieniem wody. Przyda ci się do tego wąż ogrodowy z pistoletem zraszającym. W przypadku zbyt małych opadów deszczu regularnie podlewaj trawnik rano lub wieczorem.

Jak dbać o trawnik

Pierwsze zmiany na trawniku zauważysz po około 2 tygodniach. Wówczas trawa zacznie kiełkować, a po miesiącu zrobi się tam całkiem zielono. Do tego, żeby chodzić po murawie, poczekaj jednak do pierwszego koszenia. Trawa dobrze się już ukorzeni i nie zrobisz w niej niechcący żadnych dziur. Pierwsze koszenie możesz wykonać, gdy źdźbła urosną na wysokość od 8 do 10 cm. Przytnij je wtedy kosiarką do wysokości około 5,5 cm. Pamiętaj, że aby mieć piękny trawnik, trzeba regularnie go kosić sprzętem dobrej jakości, który nie będzie niszczył źdźbeł.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl